שק שינה

טיולי שטח הופכים לעניין מיוחד יותר כאשר מתווספת לינה. לינת שטח היא חוויה מרגשת וייחודית. אך אם ברצונכם ללון בשטח דעו כי עליכם להצטייד בשק שינה.

קיים מגוון רחב של שקי שינה אשר נבדלים זה מזה בגודל, בריפוד ובאיכות החומר. לפניכם מידע שיסייע לכם בבחירת שק שינה מתאים לכל מטרה.

 

ראשית יש להכיר את מזג האוויר אותו אתם עתידים לפגוש במהלך השהות הלילית בטיול. ישנם שקי שינה המתאימים לאקלים חם וישנם המתאימים לאקלים קר. ההתאמה של שק שינה למזג האוויר מומלצת ביותר, וזאת משום שלילות קרירים בשטח הופכים להיות סיוטיים במיוחד כאשר לא מצטיידים בשק שינה מחמם מספיק, אין אפשרות להדליק מזגן חימום ואפילו לא מפזר חום. חום הגוף שלכם תלוי בלילה זה בשק שינה. הריפוד צריך להיות מחמם כך שתצליחו לישון לילה ללא הפרעות. לאקלים קר רצוי לרכוש שק שינה מסוג פליז. מן הצד השני גם לילות חמים במיוחד עלולים להוות מכשול באם לא הצטיידתם בשק שינה תואם. שק שינה למזג אויר חם צריך להיות בעל ריפוד עדין שמונע הזעה, זכרו כי בשטח אין אפשרות להדליק מזגן על קור ואפילו לא להעמיד מאוורר.

נושא הקיפול הינו נושא משמעותי ביותר בבחירת שק שינה.

 

ישנו יתרון מהותי לשק שינה המתקפל לצורה הקטנה ביותר, בצורה זו הוא תופס פחות נפח בתרמיל. לצורך הקטנת הנפח של שק שינה ישנו תיק לכיווץ שקי שינה הנמכר בחנויות המחנאות למינהם.

על מנת ליהנות מנוחות מרבית בלינת השטח, מציעות חנויות הקמפינג שלל סגנונות של מזרונים. ניתן להניח את המזרון על הקרקע ומעליה לפרוש את שק השינה, בצורה זו הופכת הלינה לחוויה טובה יותר. האבנים אינן מורגשות בשל המזרון שמפריד בניהם לבין הגוף של המטייל. באומרי מזרון אתם וודאי מתארים לעצמיכם סיטואציה ובה הולך המטייל וסוחב על גבו מזרון גדול ורחב של מיטה רגילה, אולם לא כך הדבר. ישנם מזרונים מיוחדים ללינת שטח, הם כחלק בלתי נפרד מציוד המחנאות. הם מקופלים בצורה כזאת שנוח לשאת אותם על התרמיל, ללא הרגשת כובד ובאופן נוח וידידותי. המזרון מגולגל וקשור כך שאינו יכול להיפתח באמצע הדרך, הוא שמור וארוז בצורה מושלמת. בין המזרונים ניתן למצוא מזרונים בעלי שתי שכבות ומזרונים בגדלים שונים.

 

 

תאמינו או לא, גם ילדים יכולים ליהנות מטיול מחנאות ומלינת שטח. ההורים אינם צריכים לחשוש מפני לינה לא נוחה של ילדיהם היקרים כיוון שמצויים מוצרים רבים המסייעים ללינה בטוחה ונוחה גם עבור הילדים.

שק שינה עבור ילד הוא שק שינה קטן יחסית המתקפל לתוך תיק זעיר שניתן לתלות על הגב ולשאת אותו בצורה נוחה. סקופ: שקי השינה לילדים מצויים בצבעים ובדמויות שילדים אוהבים כך שלינת השטח הופכת לחוויה מאוד מיוחדת גם עבור הדור הצעיר. שק שינה לילדים אינו מתאים רק ללינת שטח, הוא עשוי להתאים אף למסיבת פיג'מות בתוך בית. השימוש בשק שינה מעצים את החוויה ומעניק לה ייחודיות שאין בכל יום רגיל.

 

 

חשוב לשים לב לכובד שק השינה הנבחר, גם עבור הילדים ובכלל עבור כל אחד. ציוד המחנאות גם ככה תופס נפח, משקל וכובד, אין צורך להעמיס משקל נוסף אשר יכביד על האדם הנושא אותם. בדיוק לצורך פתרון הבעיה הזאת, ישנם שקי שינה שמשקלם קטן יחסית.

 

שנורקל

המילה שנורקל מוכרת כמעט לכולם, גם למי שעולם הצלילה אינו כוס התה שלו. התוכן להלן יכיל מידע על השנורקל, כיצד השנורקל מסייע לפעולת צלילה נכונה ואיך תחום הנשימה נכנס לכאן. אך קודם לכן כדאי שנברר מהו בכלל אותו שנורקל מדובר?

 

שנורקל זהו צינור בצורת גליל ארוך (בדר"כ כ-30 ס"מ, אולם קיימים גדלים שונים). את השנורקל מחברים לפה, הפיה נוחה לשימוש ועשויה מגומי או מפלסטיק (תלוי בדגמים השונים). כאשר אנו נמצאים מתחת למים אנו מוכרחים לנשום ולשאוף אויר כל הזמן בדיוק כמו בחיינו היומיום הרגילים, ההבדל הוא שמתחת למים אין אפשרות להוציא ולהכניס את הראש כל כך הרבה פעמים, ולשם כך קיים השנורקל. הוא מסייע לנו לנשום נכון בעת הצלילה מתחת למים כך שגם הנוכחות שלנו במעמקי הים אינה גורמת לנו להפסיק לנשום. אך עם זאת חשוב לדעת כיצד לצלול נכון ואשר על כן בכדי לצלול במעמקי הים נדרש קורס צלילה ו/או ליווי של מדריך צלילה מוסמך, כמו כן צריך להצטייד בשנורקל המסייע לנשימה נכונה בתוך המים.

 

 

השימוש בשנורקל מתבצע כך: ראשית יש לחבר את הפיה לפה, הקצה העליון של השנורקל צריך להישאר מעל המים ובכך ניתן להיות בתוך המים ללא חשש לאיבוד הנשימה. אולם, מה יעשה אדם שרוצה להיכנס אל מעמקי הים? או אז ישנם דגמים מסוימים שבקצה העליון של השנורקל קיים שסתום מיוחד שמונע מהמים להיכנס אליו. קודם לכן ציינו את העובדה כי קיימים שנורקלים במידות שונות כאשר ההבדל בינהם הוא זמן השהות בתוך המים, כששנורקל ארוך יותר מעניק לצוללן זמן שהות ארוך יותר בתוך המים לעומת שנורקל קצר הניתן לצלילה קצרה יותר.

תאמינו או לא אך ילדים יכולים לצלול במים, כמובן שיש להשגיח כל העת, אך חנויות המוכרות ציוד צלילה מציעות מגוון שנורקלים גם לילדים. עלות שנורקל לילדים נמוכה ביחס לעלות שנורקל למבוגרים.

 

שנורקל מסייע לצלילה נבונה וקלה יותר. עולם המים הוא בהחלט מרהיב ומעניין, החיים בתוך המים הם חיים אחרים ומיוחדים, צלילה במעמקי הים היא מאוד מומלצת וחווייתית במיוחד. ישנם אנשים שלומדים קורס צלילה וישנם אנשים המגיעים לקבל תדריך צלילה וצוללים יחד עם מדריך מוסמך. בכדי לבצע את פעולת הצלילה יש להצטייד (או לחילופין לקבל במתחם הצלילה) בבגדי צלילה העשויים מלייקרה, אלו בגדים נוחים לשחייה במים, ומגנים מפני קרני השמש, בסנפירים המסייעים לשחייה מהירה במים או בנעליים מיוחדות לשחייה במים, מסכה ושנורקל העוזרים לנשימה ושאיפת אוויר בתוך המים ללא צורך לצאת ולהיכנס מהמים ולתוכם בכל רגע, ובנוסף לעתים ישנו צורך להצטייד גם במיכלי צלילה הצמודים לגב על מנת לקבל אוויר בצורה איכותית יותר.

ראינו כי צלילה זו חוויה מרתקת והשימוש בשנורקל עשוי לסייע בהארכת השהות מתחת למים ובנשימה נכונה.

 

קיימים סוגים שונים של שנורקלים בגדלים וצבעים רבים. הבחירה תיעשה ע"פ נוחות הדגם, עמידותו וחוזקו.