בישול פוייקה- איך? כמה ולמה? הינה כל המידע הרלוונטי!!

הקיץ מתקרב, הלילות הופכים חמימים ואין ספק שזו העת לקדרת פוייקה משובחת עם החברים. לצד המדורה או בתוכה, על החוף או בחורשה שליד הבית, כשרוצים לשלב חבר'ה טובים עם אוכל מהביל – פשוט אומרים פוייקה.

פוייקה הוא סיר מברזל יצוק שנועד להיות כלי לבישול בתנאי שטח. בסיר פוייקה נעשה שימוש לראשונה ביבשת אפריקה והוא הובא לאירופה במאה ה-17, שם אומץ בחום על-ידי המקומיים. מבנהו העגול של סיר פוייקה מאפשר את פיזור החום על כל חלקיו, מה שהופך אותו למתאים במיוחד לבישול בתנאי שטח ובפרט במדורה. בנוסף מבנהו והחומר שממנו עשוי סיר פוייקה מאפשרים צלייה או בישול איטי.

לפני שניגשים למלאכת הכנת הקדירה, חשוב לדעת בדיוק כמה אנשים מיועדים לטעום ממנה וכך לבחור בהתאם את גודל סיר הפוייקה. כלי פוייקה קיימים במגוון גדלים המצוינים לפי מספרים אל מול ליטרים. הנפח הגדול ביותר של סיר פוייקה שניתן למצוא בשוק הוא 40 ליטרים. סיר הפוייקה הפופולארי ביותר הוא סיר מספר 2 , בנפח של 5.5 ליטרים, שמיועד ל-6 עד 8 אנשים לפחות. לרומנטיקנים מביניכם שאוהבים ליהנות מתבשיל שנעשה בשטח, מומלץ לרכוש סיר פוייקה בנפח 1.8 ליטרים, פוייקה קטן, קל ונוח לנשיאה.

בכלי פוייקה ניתן לבשל בשר עסיסי או נזיד צמחוני וטעים, ורבים נוהגים לבשל את הקדרה ביין אדום משובח. בעת הכנת האוכל בסיר פוייקה חשוב להתאזר בהרבה מאוד סבלנות. הבישול בפוייקה נעשה על גחלים ולא מעל אש חזקה ולכן זמן הבישול ממושך ואורך כשעתיים (בהתאם לכמות האוכל ולגודל הכלי). יש להימנע מערבוב תכוף של הכלי ולבצע את פעולת הערבוב בדפנות הכלי על-מנת לא למעוך את מרכיבי התבשיל. הארומה העולה מכלי פוייקה לא תשאיר אף אחד מהסועדים אדיש. בישול בכלי פוייקה יעניק לאוכל טעם נהדר ושונה מהמטבח הביתי, ויעניק לכם חוויה קולינרית אמיתית בתנאי שטח.

כלי פוייקה זוכים בשנים האחרונות לפופולארית גוברת בקרב מטיילים רבים בארץ ובעולם. אל תוך סיר פוייקה ניתן להכניס כמות גדולה ומגוונת של מוצרי מזון ותבלינים שהופכים לקדרה עסיסית במיוחד, וכך הופך בישול פשוט לארוחה דשנה עבור כמות גדולה של אנשים. בדרך זו חוסך סיר פוייקה זמן, מאמץ וכסף רב על כלים נוספים ותחזוקתם.

 

שקי שינה

אחרי התלבטויות רבות ושנים בהן דחיתם את החלום,החלטתם סוף כל סוף לצאת לטיול הגדול,זה שתמיד חלמתם עליו – טיול ביערות הגשם הטרופיים שבדרום אמריקה. כעת לאחר שהתקבלה ההחלטה,התחלתם בהכנות קדחתניות כדי להגיע לטיול מוכנים עד כמה שאפשר ומצוידים ככל הניתן. אחרי שרכשתם מגוון רחב של מוצרים מכל גווני הקשת נזכרתם בציוד החשוב ביותר שבלעדיו טיול מהנה יהפוך לטיול מזעזע ולאסון של ממש. שקי שינה הם ללא ספק פריטי חובה בכל טיול שכרוך בלינת שטח. תארו לכם לינה בשטח פתוח מבלי שקי שינה לישון בתוכם ומיד יעלה בכם החשש מכניסה לסיטואציה שכזו.

אך כעת,משנזכרתם בחשיבותם של שקי שינה להצלחת כל טיול שטח,אתם צריכים להגיע להחלטה אילו שקי שינה בדיוק יתאימו לצרכים שלכם ולטיול שאתם מתכננים. הרי כידוע שקי שינה קיימים במגוון דגמים ולמגוון מטרות. ניתן להשיג שקי שינה שמתאימים לאקלים קרים יותר וגם שקי שינה נעימים יותר למזג אוויר יותר חמים. מעבר לכך,כמובן שנבחר שקי שינה על פי האזור בו נערוך את הטיול ומן הידועים הוא כמובן שבכל איזור בעולם האקלים שונה לחלוטין,כך שגם את הנתונים הללו נצטרך לקחת בחשבון בעת רכישת שקי שינה.

אם כן,שקי שינה בוחרים על פי מספר קריטריונים. ראשית ניגע במוטיב מרכזי באיכותם של שקי שינה – רמת הבידוד של השק! הרי ככל שתתכנו לינה במקום יותר קר,כך גם תצטרכו שקי שינה יותר מבודדים ויותר מחממים שיבודדו אתכם עד כמה שניתן מהטמפרטורות הקרות ששוררות בחוץ. לטיול ולינה במזג אוויר קר במיוחד,ניקח איתנו שקי שינה עם בידוד תרמי,שהפנימית שלהם עשויה מפוך עם מעט נוצות. ושלהם נפח גבוה במיוחד שכן לרמת הנפח של שקי שינה משקל כבד ברמת החימום אותו הם מעניקים. רמת הנפח מצביעה על צפיפות המילוי של שקי שינה וכך ככל שרמת הצפיפות של המילוי יותר גבוהה כך גם רמת החום תעלה. אך לטיול במקום בו שוררים אקלים טרופי,שקי שינה במילוי פוך לא יתאימו כלל וכלל. ראשית מכיוון שאקלים טרופי מתאפיין לרוב במזג אוויר חם ולח בו שינה בתוך שקי שינה מלאים בפוך תהיה חמה מדי ולא נעימה. שנית,אקלים טרופי ידוע גם בגשמים הרבים שיורדים בו ומכיוון שכך,שקי שינה המלאים בפוך לא יתאימו למזג האוויר הזה. שקי שינה מלאים בפוך אמנם מחממים מעט יותר,אבל במידה ובאזור ישנה לחות וגשמים,הם מתפקדים בצורה הרבה פחות טובה. הבידוד שלהם פוחת וכמו כן במידה והם נרטבים,לוקח זמן רב לייבש אותם.

אלו שקי שינה כן יתאימו למזג אוויר טרופי אם כן? ככל הנראה יהיו אלו שקי שינה בעלי מילוי סינתטי מפוליאסטר. שקי שינה שלהם מילוי פוליאסטר מחממים מעט פחות מאשר שקי שינה בעלי מילוי פוך,אך הם עדין עושים את העבודה כמו שצריך. החיסרון העיקרי של שקי שינה עם מילוי פוליאסטר הוא הבלאי הדי מהיר שלהם. לאחר כמה שימושים מילוי הפוליאסטר מתחיל "לברוח" מעט מהשק ואז רמת הדחיסות תהיה נמוכה יותר ובהתאם גם הטמפרטורה בתוך השק. אך מכיוון שהטיול בו אנו דנים כעת,הוא לאקלים טרופי – שקי שינה בעלי מילוי פוליאסטר יכולים להתאים יותר וזאת מכיוון שבמקרים של לחות ורטיבות יהיה קל יותר לייבש אותם. כמובן שהעדיפות במידה ואתם נוסעים בתקופה גשומה במיוחד,היא לרכוש שקי שינה שיהיו עמידים במים. מחירם ככל הנראה יהיה יקר יותר כמובן. אגב,ההחלטה לטייל דווקא לאזור בעל אקלים טרופי דווקא משתלמת כלכלית מבחינת שקי השינה,מכיוון ששקי שינה סינתטיים בעלי מילוי פוליאסטר הם זולים יותר מאשר שקי שינה עם מילוי פוך.

הקפידו לבחור שקי שינה שיתאימו לצרכים שלכם ואל תתפשרו שכן חשיבותם של שקי שינה איכותיים לטיול איכותי,היא מכרעת. טיול מהנה!

 

כיצד בוחרים מחצלת שתתאים ליעדיה

איזו מחצלת כדאי לקחת לים?

מריחים את הקיץ? השמיים בהירים והשדות מלאים בפרחי האביב? כשפורים מאחורינו ופסח לפנינו, אנחנו יודעים שהקיץ מתקרב בצעדי ענק, ומיד, אנחנו מתחילים לאוורר את ציוד הקיץ. איזה ציוד קיץ כדאי לאוורר לקראת הימים החמים בפתח? ציוד לים, ציוד לקמפינג, כסאות מתקפלים ועוד.

מחצלת לים, היא ציוד חובה לים. מחצלת שמאד מתאימה לקחת לים, הינה מחצלת מבמבוק או קש, שאינה מתחממת מדי או נמסה בים. כמובן שעדיף שהיא לא תבוא במגע עם המים, אך היא נוחה מאד, כי היא קלה לנשיאה, היא נעימה למגע, והחול לא נדבק אליה מהרגע הראשון.

לא מומלץ לקחת לים מחצלת עשויה מפלסטיק, שנמסה בחום ומתחממת באופן שיכול לגרום לכוויה למי ששוכב עליה.

בגלל שהן לא עולות הרבה, מומלץ לקחת לים, מחצלת אישית לכל אחד, בעיקר בגלל הנוחות. לא מספיק שחם מאד בים, אז צריך ששניים או שלושה אנשים ישכבו על אותה המחצלת? אז באמת, עדיף שלא.

איזה סוגים של מחצלות קיימים בשוק

איכותה של מחצלת נמדדת לפי צפיפות התפירה או השזירה. ככל שהתפירה צפופה ביותר, או אפילו כפולה, המחצלת נחשבת לאיכותית ועמידה יותר.

ישנם סוגים של מחצלות שניתן להשתמש בהן בתוך ומחוץ לבית.

מחצלת מבקבוקי פלסטיק ממוחזרים -סוג של מחצלת שמאד מומלץ לשימוש בבית היא מחצלת העשויה מבקבוקי פלסטיק ממוחזרים. זו מחצלת בעלת גוון אחיד שמסוגל לרענן כל חדר בבית ומיועדת לבידוד של מרחבים גדולים כמו החצר, המרפסת וכו'.

מחצלת מקש טבעי – מחצלת קלה לנשיאה, אידיאלית לפיקניקים בחיק הטבע או לים, וכמובן שגם להצבה מתחת לפינת הישיבה, במרפסת ובגינה.

מחצלת מעשבי ים טבעי – בעלות מינימאלית זאת מחצלת שמסוגלת לשדרג את האווירה בבית ומיועדת בעיקר, לפריסה בסלון, בפינת האוכל או בכל חדר אחר בבית.