הכול על תרמיל למטייל

הטיול לגליל תוכנן בקפידה ואתם כבר מזמזמים לעצמכם את השיר האהוב "קח מקל קח תרמיל, בואי איתי אל הגליל", אבל רגע. תרמיל נוח ומתאים יש לכם?. תרמיל הוא האביזר המרכזי והחיוני ביותר עבור כל מי שמתכנן טיול קטן בארץ או טיול תרמילאים גדול ואתגרי מעבר לים. בחירת תרמיל היא החלטה שמתקבלת טרם היציאה לטיול, אבל אין להקל בה ראש. תרמיל איכותי ונוח ישפר פלאים את חוויית הטיול ויקל עליכם בכל סיטואציה אפשרית במהלך הטיול. תרמיל טוב הוא כזה שיאפשר לכם לאחסן בתוכו את כל מה שאתם צריכים אתכם לדרך, מבלי לשאת בכאב את עול הפריטים שעל גבכם.

אחרי כל אלה, כיצד תדעו לבחור בתרמיל שיתאים בדיוק לכם? את הבחירה בתרמיל הנכון מלווה מערכת שיקולים של בחינת קריטריונים שונים – טיב החומרים, האקלים הצפוי בטיול, נוחות השימוש, הגודל, העמידות וכמובן המחיר. יש לבחור תרמיל המותאם לכם אישית מבלי לחשוב על מידת ההתאמה שלו לשאר הנפשות בבית. זכרו כי לכל אדם מבנה גוף משלו ולכן חשוב להתאים תרמיל לגוף, כמו כפפה אל יד. תרמיל טוב הוא כזה המחלק את עומס הנשיאה על כל חלל הגב של המטייל, תוך שימוש עיקרי באגן ובכתפיים. לכל תרמיל חדיש שנמכר בחנויות מחנאות, יש שני מוטות צדדיים המשמשים לתמיכה וכן חגורות להידוק התרמיל סביב המותן והחזה.

גוף התרמיל מגדיר את נפח האחסון, לכן חשוב לרכוש תרמיל המותאם לאופי הטיול או המסע. אם מדובר בטיולים יומיים קצרים מומלץ לשאת תרמיל קאן עד בינוני, אולם אם מדובר בטרקים של למעלה משבוע, כדאי לשאת תיק עם קיבולת שתכיל את כל החפצים. באופן טבעי, משקל התרמיל נקשר עם נפח האחסון שלו. אם אינכם צריכים לשאת כמות גדולה של פריטים, הימנעו מלשאת על גבכם תרמיל גדול. כאשר תבצעו אפיון נכון של הטיול, הטרקים ושל הציוד הדרוש לנשיאה, תחסכו בתשלום על תרגיל גדול ולא מתאים ותחסכו לגבכם נשיאה של קילוגרמים מיותרים.

למטיילים שמשלבים בין טיולים קטנים לבין טרקים ממושכים, קיימת האפשרות לרכוש תרמיל שמתפרק לשני חלקים. דרך זו מאפשרת להשאיר את החלק הגדול בשמירת חפצים ולהמשיך בטיול עם תרמיל קטן, שמותאם לכמות הפריטים שאותה נרצה לשאת על גבנו.

 

כל מה שרציתם לדעת על פנס לטיולים

מי מאיתנו לא נתקל במהלך טיול בצורך להאיר אזורים חשוכים ונאלץ לעשות זאת באמצעות פנס זעיר שנישא על מחזיק המפתחות או באמצעות תאורת הטלפון הסלולארי שברשותו. פנס אמיתי הוא אחד האביזרים הנחוצים ביותר במהלך טיול קליל או טרק אתגרי. פנס נחוץ לנו בהרבה פעולות שאנחנו מבצעים במהלך טיול, החל מהארת דרך חשוכה או מעומעמת, דרך הארת חלקים בגופנו ועד הארת התיק האישי, כדי למצוא בתנאי חושך את הפריט שאנחנו ממש צריכים באותו רגע.

בענף המחנאות קיימים סוגים שונים של פנסים, המותאמים לצרכים שונים של המטיילים. יש פנס ראש, הנישא על הראש ומשחרר לפעילות את שתי הידיים; יש פנס יד גדול המופעל על ידי סוללות גדולות; יש פנס יד קטן המופעל על ידי סוללות קטנות ונועד להאיר אזורים מצומצמים. בנוסף תוכלו למצוא בחנויות למטיילים פנס שטח, המאיר שטחים גדולים בעוצמות גבוהות במיוחד. סוג הפנס אינו הקריטריון היחיד שיש לשקול בעת בחירת פנס. קיימות כמה וכמה נקודות חשובות שיש להתעכב עליהן כאשר רוצים לרכוש פנס טוב ומתאים לאופי הטיולים שאליהם אתם רוצים לצאת:

  • פנס אישי או לכולם – בררו עם עצמכם האם אתם מעוניינים לרכוש פנס אישי שישמש אתכם בלבד, או שמא אתם מעוניינים לרכוש פנס שיאיר גם למטיילים האחרים שאתכם.
  • אטום למים – עד כמה חשוב לכם לשאת פנס שיהיה אטום למים? אם מדובר בטיול מימי, כזה המשלב צלילה, שכשוך קל במים או הליכה בגשם, מומלץ לבחור פנס אטום לחלוטין למים.
  • מיקוד ופיזור האור – עד כמה חשוב לכם לפזר או למקד את אלומת האור. אם יש צורך להאיר חלל מוגדר מומלץ שיהיה זה פנס שניתן למקד בו את האור, בעוד שאם צריך להאיר אזור רחב יותר, כדאי שיהיה זה פנס שמפזר את האור.
  • עמידות – אם אתם יוצאים לטרק אינטנסיבי ומאתגר, שאף כולל טיפוס, כדאי לרכוש פנס בעל עמידות גבוהה לחבטות ולתלאות הדרך.
  • משקל – כאשר מדובר בילדים, מומלץ לרכוש פנס ונוח. מבוגרים יכולים לשאת פנס יותר כבד משקל, אולם תלוי מה היא הפעילות הנעשית תוך כדי ההארה.

 

המדריך המלא לבחירת אוהלים

עונת הטיולים כבר נכנסה, ורבבות ישראלים יוצאים מידי שבת לטיולים באזורים שונים ברחבי הארץ. אוהבי השטח שבינינו, אף משדרגים עוד יותר את חוויית הטיול, ויוצאים לטיול מחנאות לאורך כל סוף השבוע. אז מה אתם צריכים לפני יציאה לשטח למספר ימים? אוכל נהדר שיספיק לכל אורך הדרך, שק שינה ורצוי גם מזרן מתנפח וכמובן- אוהלים שיגנו עליכם מפני הרעש, הטמפרטורות ו…היתושים כמובן.

במאמר הבא נלמד אתכם כיצד לבחור אוהלים שיעשו את עבודתם על הצד הטוב ביותר וידאגו שתשנו בתנאים האופטימאליים עבורכם, גם כשאתם באמצע שומקום.

מהם הפרמטרים החשובים בקביעת איכות של אוהלים?

  1. בדקו את מימדי האוהל והתאימו את המרחב בו למספר האנשים הצפויים לישון בו בנוחות במהלך הלילה. עדיף תמיד לקנות אוהלים גדולים יותר מאשר אוהלים קטנים שלא יספקו את מירב תחושת הנוחות ללנים בהם במהלך הלילה.
  2. אוהלים איכותיים בדרך כלל יכילו את הרכיבים הבאים: בד מרושת, חופה עמידה בפני מים ומוטות יציבים וקשיחים. כיסוי הגשם הוא מעיל הגשם של האוהל שבדרך כלל עשוי מחומר ניילון שעמיד לגשם ולנוזלים, עם ציפוי פוליאתילן. חשוב מאוד להקפיד על הימצאותם של החומרים הללו מפני שהם מבטיחים עמידות גבוהה ולאורך זמן של האוהלים. חשוב מאוד גם לבחור יתדות יציבים אשר יבטיחו שהאוהל יישאר יציב במהלך הלילה. כל מיש יצא לו ללון באוהל באיכות ירודה, בוודאי קם בבוקר כשהאוהל נפל עליו לחלוטין. מיותר לציים שלא מדובר בחוויה נעימה במיוחד…
  3. אוהלים איכותי מאפשרים לאוויר רע לצאת החוצה מהאוהל ולאוויר טוב לחדור לתוך האוהל. רשת העשויה מחומר איכותי מקבלת בברכה אויר טוב ונקי ומוציאה החוצה אויר מלוכלך ומיותר. באופן הזה, האוהל מאפשר תנאי מחייה ולינה אופטימאלי וסביבתו נשארת נקייה מבחינת האוויר שנכנס לתוכה והריח שבפנים האוהל.

לסיכום, על מנת לבחור אוהלים שישרתו את בעליהם על הצד הטוב ביותר, ישנו צורך להתחשב בכמה קריטריונים חשובים עליהם פרטנו במסגרת מאמר זה. נותר לנו רק לאחל לכם טיול מהנה ושינה ערבה בחיק הטבע.

 

.

 

 

דקה לפני שאתם נכנסים למים- כמה טיפים לבחירת שנורקל

חופשת הקיץ שלכם מתקרבת ובא לכם לחדש זיכרון ישן בדמות צלילה במימיה הנעימים של הכנרת. צלילה היא זמן ההתרגעות האידיאלי שלכם בטבע. כשאתם מתחת למים אתם נכנסים לעולם אחר, שקט יותר, נעים יותר, שמנתק אתכם לחלוטין מהלחץ הבלתי פוסק שמעל למים. הרשו לעצמכם להיכנס לצלילה עמוקה נטולת מחשבות עמוקות ואם אינכם בטוחים או זוכרים כיצד אמורה להתבצע הצלילה – דעו כי עליכם להצטייד בשני פריטים חשובים ועיקריים: משקפי צלילה ושנורקל. במאמר הבא נדבר קצת על שנורקל.

שנורקל הוא צינור גלילי חלול באורך של כ-30 ס"מ, העשוי מפלסטיק או מגומי ומסייע לאדם לשאוף אוויר כאשר הוא נמצא מתחת למים. החלק העליון של השנורקל נשאר מחוץ למים, בעוד החלק התחתון של שנורקל, הקרוי "שופר", מחובר לפיו של הצוללן ומאפשר לו לנשום בחופשיות כאשר פניו בתוך המים. טרם הצלילה יש לוודא כי הצינור מחובר היטב לרצועה של המסכה. יש לחבר את השנורקל למסכה מצד שמאל ולהכניס את פיית השנורקל לפה ולעטוף באמצעות השיניים את המנשכים.

אז איך תבחרו שנורקל טוב? רצוי לרכוש שנורקל שאורכו בין 30 ל-40 ס"מ. שנורקל ארוך מדי לא אפקטיבי שכן הוא יוצר שטח מת, בעוד שגם שנורקל קצר לא יעיל מכיוון שתיתכן כניסת מים לתוכו. זכרו כי שנורקל איכותי הוא כזה שמפחית את התנגדות הגרירה במים ולכן ודאו כי זה הוא שנורקל שניתן לקפל בקלות. טרם הרכישה יש לוודא שפית השנורקל מתאימה לפה ושקל לחבר את אותה שנורקל למסכה. כמו כן, רצוי לרכוש שנורקל עם צינור בצבע הנראה לעין על מנת לאתר אותו מצב של אבדן מצב למים ובנוסף שנורקל עם פס זוהר בחלקו העליון של הצינור על מנת שהאנשים שראשיהם מחוץ למים יזהו אתכם.

לפני שאתם נכנסים עם שנורקל למים מומלץ לתרגל, בעודכם על היבשה, את הנשימות ואת השאיפות הנכונות. עליכם להבין היטב את פעולות הנשימה המותאמות אל מתחת למים כדי למנוע מצב של חנק או של פעולת נשימה לא יעילה כל שהיא. על מנת לשמור על טיבו של שנורקל, מומלץ כי לאחר הצלילה תשטפו אותו במים מתוקים ויבשו אותו בצל. כאשר שנורקל מתייבש בשמש האפקטיביות שלו ניזוקה.

עכשיו, אחרי שהשכלתם קצת על שנורקל, כל שעליכם לעשות הוא ללכת לחנות למכירת ציוד מחנאות ולרכוש לעצמכם שנורקל איכותי, יפה ונוח. ממשו עוד היום את החלום הקטן והחוויה הגדולה שבצלילה בים.