לינת שטח היא אחת הדרכים הנפלאות לחוש את הטבע מקרוב. האוויר הנעים, החלל הפתוח, הכוכבים שמאירים ברקיע וציוץ הצרצרים הופכים את הטיול לחוויה בלתי רגילה. מי מאיתנו לא יצא לטיול שכזה ומצא את עצמו ישן בלילה בתוך שק שינה. ואיך נאמר זאת בעדינות, לא מדובר בדרך הנעימה ביותר לישון שינה טובה ואיכותית. בעקבות כך, רבים מאלה שיוצאים לטיול בטבע, טיול שכולל לינת שטח מציידים את עצמם במזרון מתנפח. מזרון מתנפח הוא הדרך האידיאלית להביא את נוחות והאיכות השינה הביתית אל השטח, ומבלי לחוש רגשות אשמה. האשמה היחידה שעלולים להרגיש אלה שנשאו עמם מזרון מתנפח לשטח היא שאינם דאגו להביא בנוסך משאבה למזרון ונאלצים בעקבות כך לאמץ את הריאות ולנפח בנשיפות עמוקות.

משאבה למזרון היא הפיתרון היעיל, המהיר והנוח ביותר לנפח מזרון מתנפח כאשר לנים בשטח וגם כאשר אורחים מגיעים ללון אצלכם בבית. הרי ברור לכל כי אף אחד לא מעוניין להתאמץ כלל וכלל כאשר הוא נמצא רגע לפני השינה. ניפוח מזרון באמצעות משאבה למזרון חוסך זמן רב ואנרגיה לא מעטה, שגם כך אין לכם בכמות גדולה כאשר נמצאים בדרך לשינה המיוחלת.

משאבה למזרון מביאה עימה יתרונות רבים, שהופכים אותה לכדאית מאוד לרכישה. נפרט כעת כמה וכמה מן היתרונות הבולטים של משאבה למזרון:

 • משאבה למזרון פועלת על סוללות ובכך פותרת את בעיית החיבור לחשמל העלולה להתעורר בעת שהות במקום שבו אין מקור חשמל (נפוץ כמובן בלינת שטח).
 • משאבה למזרון עשויה פלסטיק קשיח ולכן היא קלה ונוחה מאוד לנשיאה ולהצבה במקום בו רוצים לנפח את המזרון.
 • משאבה למזרון היא מוצר זול והתשלום עליה הוא חד פעמי. מחירה של משאבה למזרון איכותית וטובה נע באזור ה-200 שקלים.
 • משאבה למזרון שימושית כמובן לניפוח מוצרים אחרים כגון מתנפחי ים וטרמפולינות קטנות.

 

משקפת

כאשר אנחנו יוצאים לטיול, לחיפוש או לכל הרפתקה מאתגרת אחרת, אנחנו שואפים לחוות את הדברים מקרוב. החוויה מקרוב מגדילה את התחושה ומעצימה כל אובייקט במרחב. על מנת לחוות את המרחב באמת ומקרוב נהוג לעשות שימוש במשקפת. משקפת היא אביזר המאפשר לנוע לראות מקרוב עצמים, אובייקטים בנוף, בעלי חיים, אנשים וכל  דבר אחר שרחוק מאיתנו מרחק סביר. כמו משקפי ראייה רגילים, כך גם משקפת היא אביזר אופטי, שיש להתאימו לכל אדם באופן אינדיבידואלי.

על מנת לבחור משקפת המתאימה לנו ככפפה אל יד, עלינו להגדיר לעצמנו את הצרכים, את התקציב ובעיקר את מידת הנוחות. כמו כן, משקפת היא פריט טכנולוגי, שבו כל רכיב בעל השפעה דרמטית על איכות הראייה ועל המחיר. כאשר בוחרים משקפת, צריך לסרוק את כל הנתונים במספר דגמים נבחרים, עד אשר נצמצם את הבחירה לאותה משקפת המתאימה ביותר עבורנו. הקריטריונים השונים שצריך לבדוק, בין היתר, הם:

איכות עדשת המשקפת – איכות עדשת משקפת נקבעת על ידי ציפוי העדשה. משקפת תהיה עמידה יותר בפני שריטות, כאשר ציפוי העדשה יהיה איכותי יותר. פרמטר נוסף שקובע את מידת איכות עדשתה של משקפת הוא אופן הליטוש. ככל שהמשקפת מלוטשת יותר – פרט שקשה מאוד להבחין בו – אז העדשה תהיה איכותית יותר והמחיר יאמיר בהתאם.

טווח הגדלה – יש משקפת שיכולה לספק הגדלה אחת של הטווח, בעוד שיש משקפת שיכולה לספק טווח הגדלה של מספר פעמים. בחרו משקפת העונה על צרכי טווח ההגדלה שלכם ואל תתפתו לקנות משקפת שטווח ההגדלה שלה גדול, שהרי עלותה תהיה בהתאם.

משקל – ניתן לרכוש משקפת מיני, שמשקלה הוא עד 300 גרם, וניתן לרכוש משקפת שמשקלה עד 800 גרם. קיימות משקפות גדולות וקלות יותר, העשויות מחומרים קלים ולכן מחירן גבוה יותר. חשוב להתאים את משקל המשקפת לנושא אותה, שכן אם מדובר בילד, מוטב לרכוש משקפת מיני קלה ונוחה.

מחיר – מחירה של משקפת קומפקטית איכותית עומד על 100 ש"ח לערך ומחירה של משקפת זום איכותית נע באזור ה-800 ש"ח. למרחיקי הלכת (והראייה) שביניכם, מציעות חנויות המחנאות משקפת ימית איכותית הנושאת מצפן בעלות של קרוב לאלפיים שקלים.

 

 

גז מדמיע

מי מאיתנו לא חווה אי פעם איום כל שהוא – איום על רכושו, על גופו, על קרוביו. ברוב המקרים נשארים המילים בגדר איום בלבד, אולם חלק קטן מהם הופכים לאלימות פיזית קשה בצורה מפתיעה או בצורה שאינה מפתיעה. כאשר אנחנו הולכים ברחוב או בכל מקום שמתאפשרת לנו התנועה בו, אנחנו רוצים להרגיש בטוחים. הדבר נכון בעיקר לנשים, שמטבען חשופות ופגיעות יותר למקרי הטרדה ואלימות מצד זרים ומצד קרובים ויכולתן להגיב או לכל היותר לשמור על עצמן לא גבוהה במיוחד. הביטחון נובע בעיקרו מהידיעה כי אם נותקף בדרך כל שהיא, נוכל להגן על עצמנו בדרך יעילה ומהירה. גז מדמיע נחשב כיום לאחד מכלי ההגנה היעילים והפופולאריים ביותר בקרב גברים ונשים גם יחד.

גז מדמיע הוא כלי שתכולתו בגז, הגורם לגירוי חריף מאוד בעיניים ובמערכת הנשימה. התזה של גז מדמיע מגרה את הרקמות הריריות של הפה, הריאות, האף וכמובן גורם לזליגת דמעות (ומכן שמו גז מדמיע, גז הגורם לדמעות). גז מדמיע שבו נעשה שימוש נפוץ בקרב המשטרה והצבא הוא גז מסוג CS. גז מדמיע מסוג זה משמש היטב את כוחות הביטחון השונים, כיוון שהוא אינו קטלני בפיזור הפגנות ומהווה אמצעי בטוח ואפקטיבי. בשאיפת גז מדמיע מסוג זה יש סיכון גבוה למוות בקרב אנשים הסובלים ממחלות לב וממחלות בדרכי הנשימה כגון אסתמה.

הסוג השני של תרסיס גז מדמיע, זה הפופולארי במיוחד בקרב אזרחים הנושאים אותו לשם הגנה עצמית, הוא תרסיס פלפל. גז מדמיע מסוג תרסיס פלפל מופק משרף צמח הפלפלת, והחומר הפעיל בו הוא לרוב רעלן עצבים טבעי שמקורו מפלפלים חריפים במיוחד. גז מדמיע מסוג זה גורם לטשטוש, לערפול ולדימוע מיידי של התוקף למשך כחצי שעה לפחות ולתופעות לוואי למשך השעות שלאחר מכן. לאחר התזת הגז יכול הקורבן לברוח מן התוקף ולהשאירו בזירה הפשע עם קשיי ראייה זמניים וכאבים שיקשו עליו לחמוק מן המקום ומידי המשטרה.

בעולם אלים ורווי בסכנות ובאנשים שרוצים להרע, גז מדמיע הוא פיתרון יעיל מאוד, בטוח ובעיקר הכרחי. אל תצאו מן הבית לא מוגנים ולא בטוחים. רכשו גז מדמיע שיספק לכם את כל הביטחון שאתם צריכים. גז מדמיע ניתן לרכוש בכל החנויות לממכר ציוד מחנאות וכמובן בחנויות הנשק השונות. ניתן להשיג תרסיס גז מדמיע בשני גדלים עיקריים – קטן וגדול.

 

לדרמן מהסרטים!

בגדנ"ע בתיכון, במסלול הקרבי בצבא, בטיול בחו"ל, בשביל ישראל ובכל מקום אתגרי, רבים כבר יודעים כי לדרמן הוא כל העזר המושלם להתמודדות מיטבית בשטח. מהותם המקורית של אולרי לדרמן היא צביטת וקילוף חוטים, אולם כלי העבודה הנוספים היוצאים כזרועות מגוף הכלי, מהווים כלים משלימים אידיאליים עבור חיילים ומטיילים כאחד, הזקוקים לפיתרונות חיתוך, שיפור צורה (שפ"צור) וליטוש איכותיים ומהירים. אולרי לדרמן הם כלים חזקים, עמידים ורב תכליתיים, הממלאים פונקציות שונות ביעילות יתרה.

האולר הראשון תחת השם לדרמן הומצא על ידי טים לדרמן, לאחר שבמהלך טיול למזרח הזדקק האחרון לסכין, לפלייר ולמברג ויחד עם שותפו סטיב ברלינר הגה כלי המשלב את כל השלושה. הכלי הראשון של לדרמן יוצר בשנת 1983 ושנה לאחר מכן כבר נרשמו מכירות של 30 אלף יחידות. כיום קיימים לא פחות מ-16 אולרי לדרמן שונים. אולרי לדרמן נמכרים בכל העולם וזוכים לאהדה עצומה, לאחר שקנו לעצמם שם של אולרים איכותיים ויעילים במיוחד.

לאחר שהחלטתם לרכוש אולר לדרמן עבור החייל שיתגייס בקרוב, עבור הבן שצפוי לטוס לטיול הגדול באוסטרליה או פשוט עבור עצמכם, כדאי שתדעו לשמור על אותו כלי לדרמן שעלותו רבה. נביא לפניכם כמה פרטים חשובים על הדרכים הנכונות לתחזק ולטפל באולר לדרמן:

 • חלודה – כלי לדרמן מיוצרים מפלדת אל חלד שדרגתה גבוהה במיוחד, אולם גם פלדה מעין זו יכולה להחליד כאשר הטיפול בה לקוי. אזורים עם כתמים ניתן לנקות באמצעות מטלית הברקה ולאחר מכן לשמן את הצירים עם שמן נגד חלודה.
 • השחזה – סכיני לדרמן שונים דורשים שיטות חידוד שונות. סכיני לדרמן עם להבים ישרים וקצוות מעודדים ניתנים להשחזה באמצעות ציוד סטנדרטי, (מוטות, אבני משחזת וכו'). לעומת זאת, סכיני לדרמן עם להבים משוננים יש לחדד באמצעות ציוד ייעודי ללהבים משוננים.
 • ניקוי – לדרמן שבא במגע עם מים מלוחים או עם מלח בלבד, צריך לשטוף היטב במים מתוקים, לייבש ביסודיות ולשמן עם ספריי נגד חלודה. חומרים דביקים ופסולת שנדבקו ללהבי כלי לדרמן, יש להסיר באמצעות חומרי ניקוי ומים בעדינות רבה. שימוש בטרפנטין יסייע להסיר מאולר לדרמן חומרי זפת וחומרים דומים.

 

 

סכין צלילה

העולם התת מימי מוכר כאחד המקומות המסתוריים ביותר ביקום, מקום שרבים מעוניינים לפצח את סוד מסתוריותו. צלילה היא הפעולה היחידה שמאפשרת מסע אל תוך עומקי העולם התת מימי והיא נחשבת בעיני רבים כאחת מפעילויות האתגר השקטות, העוצמתיות והמסעירות ביותר, חרף ואולי בגלל העובדה שהיא מתקיימת מתחת למים. צלילה מחייבת ציוד צלילה מלא ואיכותי לשם שמירת בטיחותו של הצוללן מתחת למים. אחד האביזרים החשובים והקריטיים ביותר שנועדו להבטיח את בטיחותו של הצוללן ולהגן עליו מפני סכנות תת מימיות הוא סכין צלילה.

סכין צלילה היא אביזר בטיחותי המשמש לשם חיתוך חוטי דיג ורשתות וחבלים. צוללן נדרש להפגין מתחת למים יכולת חיתוך מהירה, שכן אם הוא מסתבך בחוט דייג, חוט גלגלת או בחבלים קטנים אחרים אז הוא עלולה להיקלע לסכנת חיים חמורה. סכין צלילה לרוב בעלת צד אחד עם להב חד וצד שני עם להב משונן. כך מהווה סכין צלילה מעין מסור המשמש לחיתוך חבלים עבים.

סכין צלילה מאוחסנת לרוב בנדן, מעין נרתיק אחסון, העשוי מבד, מפלסטיק או מגומי. לרוב מוצמד לרכוש נרתיק אחסון מבד עבור סכין צלילה. הנדן צריך להיות תפור היטב על מנת לשמור על סכין צלילה קרוב לגוף הצוללן. סכין צלילה ממוקמת לרוב צמוד לרגל, כאשר רבים נוטים להצמידה לצידו החיצוני של הרגל. מדובר בטעות, שכן קיים החשש שסכין הצלילה תבלוט ותלכוד שלא לצורך חוטים או רשתות. הפיתרון הוא למקום סכין צלילה בצידו הפנימי של הרגל, על מנת שזו לא תבלוט. בדרך זו תישמר נוחיות שליפת סכין צלילה ובמקביל אין היא תסכן את הצוללן ואת סביבתו.

דגמים רבים של סכין צלילה ניתן למצוא בחנויות לממכר ציוד מחנאות וטיולים. בענף הציוד לצלילה קיימים עשרות סוגים ודגמים של סכין צלילה, הנבדלים בטיב החומרים, בגודל, במידת החדות וכמובן במחיר. עלותה של סכין צלילה רגילה נע היא 200 ש"ח לערך, בעוד שניתן לרכוש סכין צלילה איכותית ביותר המעוצבת מטיטניום וארוזה בערכה מהודרת בטווח מחירים של 400 עד 500 ש"ח.

 

 

 

הכול על חולצה טרמית

טיולים מאתגרים במקומות גבוהים במיוחד, שמירות ליליות במקומות שבהן הטמפרטורות צונחות קרוב לאפס או סתם במהלך שהות רגילה במקום קר במיוחד – כל אלה מצריכים לבוש מתאים. כאשר אומרים לבוש מתאים, אין הכוונה ללבישת שכבות רבות, אלא מתכוונים לביגוד טרמי. ביגוד טרמי נועד לשמור על טמפרטורת גוף נכונה, כאשר האדם מצוי באזור שבו הטמפרטורות נמוכות מאוד, שכן אז עלול גופו להינזק אם ייחשף לקור (היפו תרמיה = חום נמוך). ביגוד טרמי מסייע בשאיבה מהירה של הזיעה או כל נוזל אחר ומשאיר את הגוף יבש ואינו חדיר לקור.

במסגרת הביגוד הטרמי הכולל, נדמה כי חולצה טרמית היא פריט הלבוש החשוב ביותר. חולצה טרמית מורכת מסיבים צפופים, שמטרתם ליצור חום בגוף ובתוך כך לשמור את החום ולמנוע ממנו להתנדף. חולצה טרמית נושאת עמה יתרונות רבים. נפרט עתה כמה וכמה מהיתרונות הבולטים של חולצה טרמית:

 • תוספת ביגוד – חולצה טרמית צמודה לגוף ואינה תופסת נפח. עובדה זו מאפשרת לשאת ביגוד ללא סרבול. יש לוודא כי אין אתם קונים חולצה טרמית תצודה מדי, שעלולה להגביל את התנועה.
 • ספיגת זיעה ונידוף – כפי שהוזכר, מטרתה העיקרית של חולצה טרמית היא לספוג את הזיעה ונוזלים אחרים שמופרשים מן הגוף ולנדף את הנוזלים אל צידו השני של הבגד. באמצעות הנידוף מסלקת חולצה טרמית עודפי חום מן הגוף.
 • מניעת ריח רע – חולצה טרמית מנדפת את הזיעה אל מחוץ לגוף ולכן מתמודדת היטב עם ריחות רעים שמאיימים לנחות על הגוף. חולצה טרמית מסייעת לשמור על רעננות ומונעת ריח רע.
 • משקל – משקלה של חולצה טרמית הוא קל בהשוואה לחולצה אחרות העשויות כותנה, צמר או פוליאסטר בלבד. משקלה הנמוך של חולצה טרמית מאפשר תנועה נוחה, קלילה ולא מסורבלת.
 • ניקיון קל ופשוט – חולצה טרמית ניתנת לשטיפה בקלות ובנוחות ומתייבשת במהירות רבה. יתרון זה מאפשר להימנע מסחיבה מיותרת של חולצות רבות במהלך טיול.