ציוד צלילה לשנורקלינג

ספורט הצלילה נחשב לאחד מתחומי הספורט הימי המהנים והאהובים על אנשים רבים ברחבי העולם. ניתן לחלק את הספורט הזה לשניים: צלילה מקצועית וצלילת שנורקלינג. צלילה מקצועית משלבת ציוד מקצועי לצלילה בעומק שאליו נלווה ציוד צלילה המאפשר את השהייה בתנאי המצולות המורכב מחליפות צלילה מיוחדות, בלוני חמצן ועוד הרבה אביזרים נלווים. האפשרות השנייה, שנורקלינג, מתאימה יותר לחובבי צלילה אשר פשוט רוצים ליהנות מהמראה החזותי אשר קרוב יותר לחוף. הציוד במקרה זה הוא מנמלי לעומת הציוד המאפשר צלילה מקצועית ועליו נרחיב.

ראשית, כשחושבים על צלילת שנורקלינג עוד לפני חשיבה על ציוד צלילה צריך לחשוב על לוקיישן טוב שבו נעביר את היום המהנה. אחד המקומות המומלצים הוא שמורת האלמוגים שבחופים הדרומיים של אילת. ניתן להגיע לשם על ידי אוטובוסים מהעיר או על ידי מוניות וכן במידה ואתם עם רכב לא חסרה חנייה באזור. מבחינת מיקום השמורה יש שתי אופציות של גישה, האחת היא דרך כניסה מסודרת למתחם השמורה והאופציה השנייה היא דרך החוף הפתוח שנמצא צפונית כ- 200 מטרים לשמורה.

הגעתם ליעד הנבחר ועכשיו צריך לחשוב על ציוד צלילה בכדי לממש את השאיפה לצפות באלמוגים ובדגים אשר בסביבתם. כאן בעצם מגיעה ההמלצה החמה ביותר שלנו אליכם- את ציוד הצלילה כלל לא מומלץ להשכיר בחופים, הציוד יקר להשכרה ויכול להגיע לכ- 60 שקלים לאדם. כאשר אתם משפחה אשר רוצה לבצע שנורקלינג התענוג הזה יכול ממש לקרוע את כיסכם. ההמלצה שלנו היא לקנות מראש ציוד צלילה עוד בטרם הגעתכם לעיר הדרומית. בסופו של דבר קנייה של ציוד איכותי תשמש אתכם למשך זמן רב בחייכם ובכל פעם שתיסעו לאילת או לאתרי צלילה אחרים בעולם תוכלו להיעזר בציוד זה.

אז מה בעצם ציוד צלילה לשנורקלינג כולל? סנפירים, משקפת צלילה ושנורקל. אלה הם האביזרים העיקריים שתצטרכו בכדי לבצע את סוג הצלילה הזה. ישנם מגוון סוגים של סנפירים שתוכלו לבחור בכל מני דגמים צורות וגדלים. סנפיר איכותי עשויי מגומי עמיד במיוחד אשר המלחים והסלעים לא יזיקו לו והוא ישמר לכם לאורך זמן. מבחינת ציוד צלילה כשמדברים על משקפת כמובן הכוונה למשקפת צלילה ולא למשקפת שחייה. ההבדל הוא בגודל העדשה אשר יאפשר לכם תצפית איכותית על הדגים והאלמוגים. ניתן לבחור בעדשה אחת או בעדשה כפולה וכן להתאים את המשקפת לצורך נוחות מרבית. שנורקל לרוב מגיע כאמצעי נלווה למשקפת וגם כאן ניתן לבחור מגוון סוגים של איכויות חומר אשר מרכיבים את הבסיס של השנורקל ואת הפייה שלו.

כשחושבים על צלילת שנורקלינג ציוד צלילה הכרחי ביותר בכדי לקבל מקסימום הנאה מהצלילה. ציוד צלילה מומלץ אשר בהחלט מספיק לצלילה מסוג זה כולל: שנורקלים, משקפות וסנפירים. מאוד מומלץ לרכוש ציוד צלילה עוד בטרם נסיעתכם לאתרים השונים מכיוון שהשכרת ציוד יכולה להיות מאוד יקרה. ציוד צלילה איכותי ישמש אתכם למשך זמן ארוך ותוכלו בכל נסיעה להיעזר בו וליהנות ממנו.

 

 

כוכבים נופלים אל מול המשקפת

בתאריך ה- 12.8.13 ניתן היה לראות בשמי הלילה מחזה מדהים ומרהיב ביופיו! מטר מטאורים שנתי אשר הגיע לשיאו ביום הזה ועטף את הלילה בישראל. אנשים ובעיקר חובבי טיולים ושטח לקחו את האירוע צעד אחד קדימה ויצאו לשטח למצוא אזורים חשוכים אשר מהם ניתן היה לראות בצורה טובה את המחזה המרהיב. האזור הטוב ביותר לצפייה היה כמובן במדבר החשוך ולכן הטיילים הרבים יצאו לשטח המדברי באזור ערד ומצפה רמון. ניתן היה להשקיף לשמיים במשקפות איכותיות וכן לבצע צילומים מדהימים במצלמות מיוחדות לצילום לילה. כאשר היה שימוש בחשיפה ארוכה בצילום ניתן היה לקבל מראה מדהים של מטרי כוכבים לאורך הלילה כאשר השיא היה בשעה 23:00.

כוכב נופל (מגזין קומפוזיציה)

את המראה המדהים היה ניתן לראות בשכיבה על פני השטח ובמבט ממושך כלפי מעלה לעבר השמיים וכך ניתן היה לראות מדי פעם נפילות שמשאירות את המשקיפים פעורי פה.

מצד שני היו כאלה שהשקיעו קצת יותר ונעזרו במשקפות מיוחדות אשר המחישו את האירוע בצורה הרבה יותר טובה וקוסמת. משקפת איכותית מאפשרת מבט מיקרוסקופי הרבה יותר מדויק וקרוב אשר מאפשר גם בלילה לראות עצמים שונים ואפילו כאשר הם בתנועה. משקפת איכותית יכולה גם להיות מאוד קלה ונוחה לאחיזה ובכך לאפשר דינמיות רבה בתצפית במיוחד כאשר מדובר בעצמים כל כך קטנים כמו מטאורים נופלים הנראים מתוך כדור הארץ.

אפשרות ההגדלה שמהמביאה משקפת משתנה בין דגם לדגם אך בכדי לצפות במראה המרהיב של גשמי מטאורים ניתן להסתפק במשקפת בעלת זום פי 7 עד פי 21. הפוקוס של המשקפת נמצא במרכזה ובכדי לספק מבט נקי ביותר יש לכוון את הפוקוס עד ליצירת מבט מדויק ביותר. במידה ומדובר במספר אנשים המשתמשים במשקפת אחת יהיה צורך מדי פעם לשנות פוקוס בהתאם לעיניו של הצופה. לכן רצוי שהמשקפת תהיה בעלת כיוון פוקוס מהיר ונח או פשוט לדאוג שלכל צופה תהיה משקפת משלו.

מחירי המשקפות יכולים לנוע בין 120-2,000 שקלים כשהמחיר תלוי מאוד בסוג העדשות, איכות החומר, איכות הפוקוס ועוד. בשביל לראות כוכבים ברמה טובה ולרבות כוכבים נופלים היוצרים תנועה מיידית ומהירה, כדאי לבחור במשקפת איכותית אשר תאפשר מבט מדויק ברמה גבוהה.

בכל אופן, במידה ובחרתם לצאת לשטח במקרים זהים כאשר יש גשם מטאורים או סתם בכדי להביט בכוכבים, רצוי מאוד לבחור בלילה נקי וחשוך ללא עננים, ללא תאורה מסביב ועדיף לעשות זאת לאחר שהירח שקע או בתחילת חודש. הלילה המיוחד ב- 12 לאוגוסט התאפשר בעקבות שקיעת הירח בשעה 22:00 וכן עצם היותו של חודש אוגוסט חודש שאינו מעונן יתר על המידה. התנאים הללו אפשרו תצפית איכותית עם משקפת או צילום של התופעה ברמה הגבוהה ביותר.

משקפת - חגור סיילס

משקפות

אם אתם אנשים שאוהבים מים, ים, שחייה או צלילה אז חשוב מאוד שתתאימו לספורט המהנה הזה משקפת צלילה או משקפת שחיה מתאימות אשר ישפרו לכם פי כמה וכמה את החוויה הימית הזו. ההבדל בין סוגי המשקפות הוא הצורה שלהן ובעיקר הגודל ולכל אחת מהן יש למעשה שימוש אחר המתאימים לשהייה במים.

משקפת שחיה מתאימה לשחיה בבריכה או בים. היעוד שלה הוא פחות לצור התמקדות בעצמים שמתחת למים, אלא לאפשר תנועה בתוך המים. משקפת שחייה מתאימה לספורטאים אשר מעוניינים לבצע מקצים מסוימים של שחיה כשבדרך כלל בריכה מאפשרת את השימוש באפשרויות אלה. במקרים מסוימים ניתן להשיג משקפת זו עם ציפוי אשר מגן מקרינת השמש וכן מהיווצרות אדים. כמו כן, ניתן להתאים לפי הנוחות משקפות שחיה העשויות מסיליקון או מפלסטיק. כאמור, משקפת שחיה שימושית יותר לבריכות לצורך ספורט השחייה הפופולארי. בשחיה יש צורך לשלב במקצים מסוימים בין צלילה לשחיה מחוץ למים ולכן חשוב שמשקפת השחיה תהיה נוחה לדינמיות הרבה שבמים. כמו כן, אחת המטרות העיקריות של המשקפת היא מניעת כניסה של כלור לתוך העין דבר היוצר גירויים ואדמומיות.

משקפת שחיה

משקפת הצלילה מתאימה לצלילה במים במטרה לשלב בין התמקדות בעצמים שונים לבין תנועה נוחה של הגוף במים. התנועה של הגוף עם משקפת מסוג זה היא הרבה יותר איטית והפן של ההתמקדות בעצמים הרבה יותר מאפיין את ספורט הצלילה. לכן, למעשה משקפות צלילה הן בעלות עדשות גדולות יותר משל משקפות שחיה. ישנן משקפות צלילה עם עדשה כפולה וישנן משקפות בעלות מראה קלאסי יותר עם עדשה אחת בלבד. גם כאן החומרים עשויים להשתנות כאשר לעיתים המשקפת עשויה מסיליקון ולעיתים מפלסטיק כול אחד לפי הנוחות שלו. הייעוד של משקפת זו הוא לשמש ככלי לצלילה ימית ולכן מטרתה בין היתר להגן על העיניים מכניסה של מלחים אשר מזיקים לעיניים.

משפת צלילה בעיצוב מסורתי

בכול מקרה מומלץ מאוד בשהייה במים להיעזר במשקפות, כל אחת לשימוש השונה שלה כפי שהוצג. המים בים או בבריכה לא מאפשרים צלילה לאורך זמן ללא משקפת וכן יוצרים גירויים לעיניים חשופות ופגיעה בטווח הארוך בעיניים. משקפת שחיה או מסכות צלילה ידאגו תמיד שתוכלו לשמור על העיניים ובנוסף שתיהנו מכל ספורט בו תבחרו בין עם צלילה ובין עם שחיה.