שקי שינה

אחרי התלבטויות רבות ושנים בהן דחיתם את החלום,החלטתם סוף כל סוף לצאת לטיול הגדול,זה שתמיד חלמתם עליו – טיול ביערות הגשם הטרופיים שבדרום אמריקה. כעת לאחר שהתקבלה ההחלטה,התחלתם בהכנות קדחתניות כדי להגיע לטיול מוכנים עד כמה שאפשר ומצוידים ככל הניתן. אחרי שרכשתם מגוון רחב של מוצרים מכל גווני הקשת נזכרתם בציוד החשוב ביותר שבלעדיו טיול מהנה יהפוך לטיול מזעזע ולאסון של ממש. שקי שינה הם ללא ספק פריטי חובה בכל טיול שכרוך בלינת שטח. תארו לכם לינה בשטח פתוח מבלי שקי שינה לישון בתוכם ומיד יעלה בכם החשש מכניסה לסיטואציה שכזו.

אך כעת,משנזכרתם בחשיבותם של שקי שינה להצלחת כל טיול שטח,אתם צריכים להגיע להחלטה אילו שקי שינה בדיוק יתאימו לצרכים שלכם ולטיול שאתם מתכננים. הרי כידוע שקי שינה קיימים במגוון דגמים ולמגוון מטרות. ניתן להשיג שקי שינה שמתאימים לאקלים קרים יותר וגם שקי שינה נעימים יותר למזג אוויר יותר חמים. מעבר לכך,כמובן שנבחר שקי שינה על פי האזור בו נערוך את הטיול ומן הידועים הוא כמובן שבכל איזור בעולם האקלים שונה לחלוטין,כך שגם את הנתונים הללו נצטרך לקחת בחשבון בעת רכישת שקי שינה.

אם כן,שקי שינה בוחרים על פי מספר קריטריונים. ראשית ניגע במוטיב מרכזי באיכותם של שקי שינה – רמת הבידוד של השק! הרי ככל שתתכנו לינה במקום יותר קר,כך גם תצטרכו שקי שינה יותר מבודדים ויותר מחממים שיבודדו אתכם עד כמה שניתן מהטמפרטורות הקרות ששוררות בחוץ. לטיול ולינה במזג אוויר קר במיוחד,ניקח איתנו שקי שינה עם בידוד תרמי,שהפנימית שלהם עשויה מפוך עם מעט נוצות. ושלהם נפח גבוה במיוחד שכן לרמת הנפח של שקי שינה משקל כבד ברמת החימום אותו הם מעניקים. רמת הנפח מצביעה על צפיפות המילוי של שקי שינה וכך ככל שרמת הצפיפות של המילוי יותר גבוהה כך גם רמת החום תעלה. אך לטיול במקום בו שוררים אקלים טרופי,שקי שינה במילוי פוך לא יתאימו כלל וכלל. ראשית מכיוון שאקלים טרופי מתאפיין לרוב במזג אוויר חם ולח בו שינה בתוך שקי שינה מלאים בפוך תהיה חמה מדי ולא נעימה. שנית,אקלים טרופי ידוע גם בגשמים הרבים שיורדים בו ומכיוון שכך,שקי שינה המלאים בפוך לא יתאימו למזג האוויר הזה. שקי שינה מלאים בפוך אמנם מחממים מעט יותר,אבל במידה ובאזור ישנה לחות וגשמים,הם מתפקדים בצורה הרבה פחות טובה. הבידוד שלהם פוחת וכמו כן במידה והם נרטבים,לוקח זמן רב לייבש אותם.

אלו שקי שינה כן יתאימו למזג אוויר טרופי אם כן? ככל הנראה יהיו אלו שקי שינה בעלי מילוי סינתטי מפוליאסטר. שקי שינה שלהם מילוי פוליאסטר מחממים מעט פחות מאשר שקי שינה בעלי מילוי פוך,אך הם עדין עושים את העבודה כמו שצריך. החיסרון העיקרי של שקי שינה עם מילוי פוליאסטר הוא הבלאי הדי מהיר שלהם. לאחר כמה שימושים מילוי הפוליאסטר מתחיל "לברוח" מעט מהשק ואז רמת הדחיסות תהיה נמוכה יותר ובהתאם גם הטמפרטורה בתוך השק. אך מכיוון שהטיול בו אנו דנים כעת,הוא לאקלים טרופי – שקי שינה בעלי מילוי פוליאסטר יכולים להתאים יותר וזאת מכיוון שבמקרים של לחות ורטיבות יהיה קל יותר לייבש אותם. כמובן שהעדיפות במידה ואתם נוסעים בתקופה גשומה במיוחד,היא לרכוש שקי שינה שיהיו עמידים במים. מחירם ככל הנראה יהיה יקר יותר כמובן. אגב,ההחלטה לטייל דווקא לאזור בעל אקלים טרופי דווקא משתלמת כלכלית מבחינת שקי השינה,מכיוון ששקי שינה סינתטיים בעלי מילוי פוליאסטר הם זולים יותר מאשר שקי שינה עם מילוי פוך.

הקפידו לבחור שקי שינה שיתאימו לצרכים שלכם ואל תתפשרו שכן חשיבותם של שקי שינה איכותיים לטיול איכותי,היא מכרעת. טיול מהנה!