סכין צלילה

העולם התת מימי מוכר כאחד המקומות המסתוריים ביותר ביקום, מקום שרבים מעוניינים לפצח את סוד מסתוריותו. צלילה היא הפעולה היחידה שמאפשרת מסע אל תוך עומקי העולם התת מימי והיא נחשבת בעיני רבים כאחת מפעילויות האתגר השקטות, העוצמתיות והמסעירות ביותר, חרף ואולי בגלל העובדה שהיא מתקיימת מתחת למים. צלילה מחייבת ציוד צלילה מלא ואיכותי לשם שמירת בטיחותו של הצוללן מתחת למים. אחד האביזרים החשובים והקריטיים ביותר שנועדו להבטיח את בטיחותו של הצוללן ולהגן עליו מפני סכנות תת מימיות הוא סכין צלילה.

סכין צלילה היא אביזר בטיחותי המשמש לשם חיתוך חוטי דיג ורשתות וחבלים. צוללן נדרש להפגין מתחת למים יכולת חיתוך מהירה, שכן אם הוא מסתבך בחוט דייג, חוט גלגלת או בחבלים קטנים אחרים אז הוא עלולה להיקלע לסכנת חיים חמורה. סכין צלילה לרוב בעלת צד אחד עם להב חד וצד שני עם להב משונן. כך מהווה סכין צלילה מעין מסור המשמש לחיתוך חבלים עבים.

סכין צלילה מאוחסנת לרוב בנדן, מעין נרתיק אחסון, העשוי מבד, מפלסטיק או מגומי. לרוב מוצמד לרכוש נרתיק אחסון מבד עבור סכין צלילה. הנדן צריך להיות תפור היטב על מנת לשמור על סכין צלילה קרוב לגוף הצוללן. סכין צלילה ממוקמת לרוב צמוד לרגל, כאשר רבים נוטים להצמידה לצידו החיצוני של הרגל. מדובר בטעות, שכן קיים החשש שסכין הצלילה תבלוט ותלכוד שלא לצורך חוטים או רשתות. הפיתרון הוא למקום סכין צלילה בצידו הפנימי של הרגל, על מנת שזו לא תבלוט. בדרך זו תישמר נוחיות שליפת סכין צלילה ובמקביל אין היא תסכן את הצוללן ואת סביבתו.

דגמים רבים של סכין צלילה ניתן למצוא בחנויות לממכר ציוד מחנאות וטיולים. בענף הציוד לצלילה קיימים עשרות סוגים ודגמים של סכין צלילה, הנבדלים בטיב החומרים, בגודל, במידת החדות וכמובן במחיר. עלותה של סכין צלילה רגילה נע היא 200 ש"ח לערך, בעוד שניתן לרכוש סכין צלילה איכותית ביותר המעוצבת מטיטניום וארוזה בערכה מהודרת בטווח מחירים של 400 עד 500 ש"ח.