לדרמן מהסרטים!

בגדנ"ע בתיכון, במסלול הקרבי בצבא, בטיול בחו"ל, בשביל ישראל ובכל מקום אתגרי, רבים כבר יודעים כי לדרמן הוא כל העזר המושלם להתמודדות מיטבית בשטח. מהותם המקורית של אולרי לדרמן היא צביטת וקילוף חוטים, אולם כלי העבודה הנוספים היוצאים כזרועות מגוף הכלי, מהווים כלים משלימים אידיאליים עבור חיילים ומטיילים כאחד, הזקוקים לפיתרונות חיתוך, שיפור צורה (שפ"צור) וליטוש איכותיים ומהירים. אולרי לדרמן הם כלים חזקים, עמידים ורב תכליתיים, הממלאים פונקציות שונות ביעילות יתרה.

האולר הראשון תחת השם לדרמן הומצא על ידי טים לדרמן, לאחר שבמהלך טיול למזרח הזדקק האחרון לסכין, לפלייר ולמברג ויחד עם שותפו סטיב ברלינר הגה כלי המשלב את כל השלושה. הכלי הראשון של לדרמן יוצר בשנת 1983 ושנה לאחר מכן כבר נרשמו מכירות של 30 אלף יחידות. כיום קיימים לא פחות מ-16 אולרי לדרמן שונים. אולרי לדרמן נמכרים בכל העולם וזוכים לאהדה עצומה, לאחר שקנו לעצמם שם של אולרים איכותיים ויעילים במיוחד.

לאחר שהחלטתם לרכוש אולר לדרמן עבור החייל שיתגייס בקרוב, עבור הבן שצפוי לטוס לטיול הגדול באוסטרליה או פשוט עבור עצמכם, כדאי שתדעו לשמור על אותו כלי לדרמן שעלותו רבה. נביא לפניכם כמה פרטים חשובים על הדרכים הנכונות לתחזק ולטפל באולר לדרמן:

  • חלודה – כלי לדרמן מיוצרים מפלדת אל חלד שדרגתה גבוהה במיוחד, אולם גם פלדה מעין זו יכולה להחליד כאשר הטיפול בה לקוי. אזורים עם כתמים ניתן לנקות באמצעות מטלית הברקה ולאחר מכן לשמן את הצירים עם שמן נגד חלודה.
  • השחזה – סכיני לדרמן שונים דורשים שיטות חידוד שונות. סכיני לדרמן עם להבים ישרים וקצוות מעודדים ניתנים להשחזה באמצעות ציוד סטנדרטי, (מוטות, אבני משחזת וכו'). לעומת זאת, סכיני לדרמן עם להבים משוננים יש לחדד באמצעות ציוד ייעודי ללהבים משוננים.
  • ניקוי – לדרמן שבא במגע עם מים מלוחים או עם מלח בלבד, צריך לשטוף היטב במים מתוקים, לייבש ביסודיות ולשמן עם ספריי נגד חלודה. חומרים דביקים ופסולת שנדבקו ללהבי כלי לדרמן, יש להסיר באמצעות חומרי ניקוי ומים בעדינות רבה. שימוש בטרפנטין יסייע להסיר מאולר לדרמן חומרי זפת וחומרים דומים.