כוכבים נופלים אל מול המשקפת

בתאריך ה- 12.8.13 ניתן היה לראות בשמי הלילה מחזה מדהים ומרהיב ביופיו! מטר מטאורים שנתי אשר הגיע לשיאו ביום הזה ועטף את הלילה בישראל. אנשים ובעיקר חובבי טיולים ושטח לקחו את האירוע צעד אחד קדימה ויצאו לשטח למצוא אזורים חשוכים אשר מהם ניתן היה לראות בצורה טובה את המחזה המרהיב. האזור הטוב ביותר לצפייה היה כמובן במדבר החשוך ולכן הטיילים הרבים יצאו לשטח המדברי באזור ערד ומצפה רמון. ניתן היה להשקיף לשמיים במשקפות איכותיות וכן לבצע צילומים מדהימים במצלמות מיוחדות לצילום לילה. כאשר היה שימוש בחשיפה ארוכה בצילום ניתן היה לקבל מראה מדהים של מטרי כוכבים לאורך הלילה כאשר השיא היה בשעה 23:00.

כוכב נופל (מגזין קומפוזיציה)

את המראה המדהים היה ניתן לראות בשכיבה על פני השטח ובמבט ממושך כלפי מעלה לעבר השמיים וכך ניתן היה לראות מדי פעם נפילות שמשאירות את המשקיפים פעורי פה.

מצד שני היו כאלה שהשקיעו קצת יותר ונעזרו במשקפות מיוחדות אשר המחישו את האירוע בצורה הרבה יותר טובה וקוסמת. משקפת איכותית מאפשרת מבט מיקרוסקופי הרבה יותר מדויק וקרוב אשר מאפשר גם בלילה לראות עצמים שונים ואפילו כאשר הם בתנועה. משקפת איכותית יכולה גם להיות מאוד קלה ונוחה לאחיזה ובכך לאפשר דינמיות רבה בתצפית במיוחד כאשר מדובר בעצמים כל כך קטנים כמו מטאורים נופלים הנראים מתוך כדור הארץ.

אפשרות ההגדלה שמהמביאה משקפת משתנה בין דגם לדגם אך בכדי לצפות במראה המרהיב של גשמי מטאורים ניתן להסתפק במשקפת בעלת זום פי 7 עד פי 21. הפוקוס של המשקפת נמצא במרכזה ובכדי לספק מבט נקי ביותר יש לכוון את הפוקוס עד ליצירת מבט מדויק ביותר. במידה ומדובר במספר אנשים המשתמשים במשקפת אחת יהיה צורך מדי פעם לשנות פוקוס בהתאם לעיניו של הצופה. לכן רצוי שהמשקפת תהיה בעלת כיוון פוקוס מהיר ונח או פשוט לדאוג שלכל צופה תהיה משקפת משלו.

מחירי המשקפות יכולים לנוע בין 120-2,000 שקלים כשהמחיר תלוי מאוד בסוג העדשות, איכות החומר, איכות הפוקוס ועוד. בשביל לראות כוכבים ברמה טובה ולרבות כוכבים נופלים היוצרים תנועה מיידית ומהירה, כדאי לבחור במשקפת איכותית אשר תאפשר מבט מדויק ברמה גבוהה.

בכל אופן, במידה ובחרתם לצאת לשטח במקרים זהים כאשר יש גשם מטאורים או סתם בכדי להביט בכוכבים, רצוי מאוד לבחור בלילה נקי וחשוך ללא עננים, ללא תאורה מסביב ועדיף לעשות זאת לאחר שהירח שקע או בתחילת חודש. הלילה המיוחד ב- 12 לאוגוסט התאפשר בעקבות שקיעת הירח בשעה 22:00 וכן עצם היותו של חודש אוגוסט חודש שאינו מעונן יתר על המידה. התנאים הללו אפשרו תצפית איכותית עם משקפת או צילום של התופעה ברמה הגבוהה ביותר.

משקפת - חגור סיילס