טיפים בבחירת פנס צלילה

ציוד צלילה איכותי ותקין הוא תנאי בסיס לכל צלילה, כל יציאה לצלילה ללא בדיקה מוקדמת של הציוד עלולה לסכן את הצוללן. פנס צלילה חיוני לצלילות בשעות הלילה, צלילות אל מים עמוקים, צלילות אל תוך אוניות טרופות ומערות וצילום תת ימי. הצוללנים המקצועיים לוקחים אתם פנס מתאים לכל צלילה, כל שיש לעשות הוא לחבר את הפנס לחגורה ולשלוף אותו ברגע הנכון.

פנס צלילה הוא למעשה פנס אטום למים, הפנסים מיוצרים בתהליך מיוחד שמונע כניסת מים אל תוך מערכת ההפעלה. בשורה התחתונה כל פנס אטום יוכל להיות פנס צלילה אך ירידה לפרטים הקטנים חושפת במהרה את ההבדלים והיתרונות שטמונים בפנסי צלילה מקצועיים. כל כניסה אל מחלקת הפנסים ברשתות מוצרי הצלילה מיד חושפת שורה ארוכה של דגמים וסוגים. הצוללנים המתחילים והוותיקים מוצאים עצמם אובדי עצות אל מול שפע האפשרויות, ומתקשים לבחור לעצמם פנס.

מחיר של פנס צלילה עשוי לנוע בין עשרות שקלים ועד אלפי שקלים, המחיר משתנה בהתאם לדגם, יצרן, עצמה ואיכות. פנסים בשווי אלפי שקלים משמשים לרוב את המקצוענים בתחום שזקוקים לציוד מיוחד לצילום או מחקר. פנס צלילה רגיל ואיכותי בסכום סביר יתאים כמעט לכל צלילה. את הפנס המתאים יש לבחון בהתאם לקריטריונים של : עצמה, נוחות שימוש, עמידות, סוג החומר ואופי הצלילה.

פנסי נורות ליבון והלוגן אל מול פנסי LED

בעבר נהוג הכי להשתמש בנורות ליבון והלוגן רגילות בתוך פנסי הצלילה, הנורות הללו צורכות כמות גדולה של אנרגיה (זוללות בטריות) ומתאפיינות באורך חיים קצר. פנס צלילה כזה עלול לאכזב ולא להידלק בדיוק בשלב הקריטי בו זקוקים לו ביותר. פנס צלילה שמתבסס על תאורת LED מציע אורך חיים ארוך יותר, צריכת אנרגיה קטנה ותאורה חזקה. פנסי ה-LED מומלצים יותר לצלילה, במקרים בהם החלטת בכל זאת לרכוש פנס שמתבסס על נורות רגילות חשוב להכניס את תוך המכשיר בטריות חדשות ומלאות לפני כל צלילה.

בוחרים פנס צלילה בהתאם לסוג הצלילה

הגדרת אופי הצלילה וצורכי הצוללן משפיעה בצורה משמעותית על בחירת הפנס המתאים. במידת האפשר כדאי יהיה להשאיל פנס צלילה מצוללנים אחרים, לנסות כמה דגמים ולבחור בהתאם. בתהליך הבחירה כדאי לשאול את עצמך לאיזו סוג צלילות ישמש הפנס? מהו משך הזמן בו נדרש הפנס לפעול מתחת למים? איזו עצמה של אור דרושה לך? מהו התקציב הכספי שיוקצב לרכישה?

מענה לכל השאלות הללו ובחינת הדגמים בהתאם מבטיח רכישת פנס צלילה מתאים ושעות ארוכות של צלילה בטוחה ומענה במעמקים. נתון נוסף שיש להתייחס אליו הוא אמצעי לנשיאת הפנס על החגורה או על חליפת הצלילה. פנס צלילה שלא ניתן לחבר לחגורה או לראש מגביל את התנועה. הגבלת התנועה ונוחות האחיזה הם הסיבות לכך שפנסים רגילים אינם מתאימים לצוללנים. כבר במבט ראשון תוכל לזהות את ההבדל בין פנס נוח לאחיזה ושימוש ופנס מסורבל שצפוי ליפול ולאבד במעמקים.

טיפים נוספים לבחירת פנס צלילה מתאים

  1. בקשו עצות והמלצות ממדריכי צלילה מנוסים, המוכרים בחנויות אינם אובייקטיביים, הם יעדיפו תמיד להמליץ לכם על פנס צלילה יקר ומסובך.
  2. שימו לב לצורת ההפעלה, כמות הסוללות, איטום החיבורים, עמידות למעמקים, סוג החומר ועצמת התאורה.
  3. לכל פנס צלילה יש יתרונות וחסרונות, דעו כיצד לבחור את הפנס הטוב ביותר בעבורכם.
  4. אל תתפשרו על נוחות אחיזה ושרשרת שקושרת את הפנס אל החגורה. פנס צלילה זול שלא נוח להשתמש בו ימצא את עצמו במהרה עמוק במגירה.

בשורה התחתונה חשוב להבין כי פנס טוב לצלילה הוא חלק בלתי נפרד מציוד הצלילה שלך. הקפדה על איכות ושמירה על תקינות הציוד מבטיחה צלילה בטוחה. אל תתפשרו על בטיחות, הקפידו לצאת לכל צלילה עם פנס מתאים וציוד מלא.